Par lidojošajām mašīnām, tviteri, 15 stundu darba nedēļu un bullšitu

1930. gadā britu ekonomists Džons Meinards Keinss izteica prognozi, ka gadsimta beigās tādas valstis kā ASV un Lielbritānija būs sasniegušas tehnoloģisko progresu, kas nodrošinās to, ka nevienam nebūs jāstrādā vairāk kā 15 darba stundas nedēļā. 

Keinss, starp citu, ir tas pats klasiķis Keinss, kurš ir “Keinsiānisma” skolas pamatlicējs. Viņš un citi, atšķirībā no klasiķiem Ā.Smita, M.Frīdmena, uzskatīja, ka brīvais tirgus nevar atrisināt ekonomikas problēmas pats ‘īsākā laikā vai ilgtermiņā’ un vispār – ‘ilgtermiņā mēs visi jau būsim miruši’. Attiecīgi – valdībām ir jāiejaucas ekonomikā un ir jārisina ekonomikas jautājumi. Šī virziena ekonomisti dzirdīgas ausis atrod pēc krīzēm. Un tā kā pēdējā bija nesen – pašlaik vēl joprojām ir drusku modē.
Bet atgriežoties pie tām 15 stundām. Pirmkārt – tas nav iestājies. Otrkārt – pašlaik attīstītajās ekonomikās (jā jā – arī mūsējā) ir radīts vesels lērums profesiju, kuru pārstāvji, dara diesviņzin’ ko (bet tas nu nekādi nav nekas derīgs). Un treškārt – neviens par to nerunā. Deivids Graebers tur ir atradis kopsakarības un par to ir izteicies plaši un visai aizraujoši te http://libcom.org/library/phenomenon-bullshit-jobs-david-graeber

Vispār jau gadsimta sākumā, iespējams, ļaudis bija naivāki un vairāk ticēja labākai nākotnei, sociālismam, lidojošo mašīnu drīzai izgudrošanai. Beigās mēs esam dabūjuši tviteri (Peter Thiel(c)), 40 darba stundas, vakara realitātes šovu/seriālu un i-phone. So basically we’re fucked.

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s