Izgudroto valodu zemē

Izgudroto valodu vēsture sniedzas 900 gadus senā pagātnē. Šajā laikā dažādi personāži vai to grupas dažādu motīvu vadīti/vadītas izgudrojuši vairāk kā 900 valodas. Ja uz valodu paskatās no inženierijas skatpunkta – tā ir pilnīga katstrofa. Faktiski jebkurā dabiskajā valodā ir vārdi, kas nozīmē vairākas dažādas lietas, vienu un to pašu lietu apzīmēšanai lietojam dažādus vārdus un vēl citas lietas ar vārdiem aprakstīt ir gandrīz neiespējami. Paskatoties uz šādu bēdu ieleju darbīgiem cilvēkiem ar kaut kādu saprašanu par lingvistiku un, lielākoties’, arī zināmu misijas apziņu, pilnīgi dabiski rodas vēlme to sakārtot. Ja jau mēs varam izselekcionēt dzīvnieku un augu veidus, radīt noderīgus mākslīgus mehānismus, tad kāpēc ne valodu. Diemžēl, gandrīz pilnīgi visi līdz šim zināmie pūliņi valodu izgudrošanā ir bijuši bezgalīgu neveiksmju sērija. Jā, jā okei – esperanto – tas ir neliels izņēmums, lai gan arī šī valoda savu mērķi būt par plaši lietotu universālu saziņas līdzekli arī tā īsti nav sasniegusi (to ir izspiedis kaut kas beisik-ingliš veidīgs, lai gan par beisik-ingliš arī ir atsevišķs stāsts) un diez’ vai kādreiz sasniegs.

Paši stāsti trešajā grāmatas ceturtdaļā sāk zaudēt asumu (and how’s this another one going to loose), bet kopumā izglītojoša un aizraujoša lasāmviela.

languages

Vēl nedaudz ieskats tiem, kas grāmatu nelasīs:

Tātad – valodu izgudrošanai ir bijuši trīs galvenie iemesli:
1) Atrast nepārprotamu, precīzu izteiksmes un notācijas veidu (šis visspilgtāk izpaudās racionālisma un apgaismības ziedu laikos, pēc tam, kad tika izdomāta matemātiskā notācija – universāls veids kā, piemēram, tikai ar 10 simbolu un dažu papildus simbolu palīdzību aprakstīt gandrīz visus iedomājamos skaitļus un darbības ar tiem, radās ideja kaut ko līdzīgu sasniegt arī ar valodu, pēdējais zināmais interesantais mēģinājums no šīs tēmas – Lojban)
2) Atrast veidu kā vienkāršāk sazināties (esperanto, ido u.c.)
3) Izklaidēt/izklaidēties (Zvaigžņu staru Klingon, Tolkīnena Quenya un Sindarin)

Vēl viens iemesls izlasīt – noskaidrot kāpēc valodu izgudrošanas pūliņi nav nesuši nekādus dižos augļus un līdz šim bijuši lemti neveiksmei 😉

Advertisements

One thought on “Izgudroto valodu zemē

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s